fbpx
Arama sonuçlarınız

Tapu Nedir ?

tarafından gönderildi NG Net üzerinde 13 Haziran 2022
0

TAPU: Arazinin belirli bir parçasının veya üzerine inşa edilmiş bağımsız bölümün malikini gösteren, tapu sicil müdürlüğünce verilmiş, aksi kanıtlanıncaya kadar geçerli resmi bir belgedir Gayrimenkulle ilgili tüm bilgiler ise bu tapu belgesinde yer alır.

Taşınmazlara ait olan üç farklı tapu çeşidi bulunur. Bunlar kat irtifakı tapusukat mülkiyeti tapusu ve hisseli tapudur

Kat İrtifaklı  Tapu : İnşaatına henüz başlanmamış ya da inşaat aşamasındaki binalar üzerinde kat irtifakı kurulur. İnşaat aşamasındaki arsa Tapu Sicil Müdürlüğü tarafından kayıt altına alınır. Hak sahiplerinin arsadaki paylarını göstermek amacıyla çıkarılan resmi tapu belgesine de kat irtifaklı tapu denir. Kat irtifaklı tapuya sahip olan yapı Tapu Dairesine kayıtlıdır; bu nedenle de resmi bir özelliğe sahiptir.

2- Kat Mülkiyetli Tapu

Kat mülkiyeti, mülk sahibinin, inşaatı tamamlanmış bir binanın kat, mahzen, mağaza, depo gibi başlı başına kullanmaya elverişli alanlar üzerinde kurulan ve ortak yerlerle bağlantılı özel mülkiyet hakkını betimlemek için kullanılan terimdir. Kat mülkiyetli tapu ise inşaatı tamamlanmış bir bina üzerindeki her bölümün hak sahipleri üzerine ayrı ayrı kaydedilmesiyle gerçekleşen tapu türüdür. Kat mülkiyetli tapu,  mülk sahibinin gayrimenkul üzerindeki bağımsız mülkiyet hakkına sahip olmasını belgeler.

Bina inşaatı yasal olarak doğru bir şekilde tamamlanan ve iskan belgesine sahip olan binaların kat irtifakı tapusu, kat mülkiyetli tapuya çevrilir.” Konut kredisi ile mülk almak isteyen kişiler için en uygun tapu türüdür.

3 -Hisseli Tapu, herhangi bir mal üzerinde paya sahip olan hissedarların sayılarının ve isimlerinin belli olduğu resmi belgedir. Hisseli tapuda, hissedarların payları toplam alan içerisinde görünmez; yani bu tapu belgesinde hangi alanın kime ait olduğu anlaşılmaz. Taşınmaz üzerinde herkesin ortak bir oranda payı vardır. Oturulan yerlerin ayrımlarını hissedarlar, kendi aralarında yapacakları rıza-i taksim yani bölüştürme işlemi ile yapar.

Mülk sahibi olmak istiyorsanız öncelikle almak istediğiniz mülkün tapu türünü öğrenmeli ve gelecek planlarınızı, yatırımlarınızı buna göre yapmalısınız.

Listeleri Karşılaştır