fbpx
Arama sonuçlarınız

İSTANBUL’DA ULAŞIM

tarafından gönderildi Eren üzerinde 9 Ağustos 2022
0

İstanbul’a gelen ziyaretçilerde merak uyandıran unsurlardan biri de ulaşım. Şehir içinde ulaşımı nasıl sağlayacağını merak eden ziyaretçiler. ulaşımı kolaylaştırmak için daha fazla bilgi edinmek istiyorlarsa eğer doğru yerdesiniz.

Şehirde dolaşmak ve ulaşımın nasıl sağlanacağı konusunda soru işaretiniz varsa eğer gelin birlikte Ng Net Real Estate’in konu hakkında yayınladığı videoyu izleyelim.

İstanbul, şehri birbirine bağlayan Boğaz Köprüsü. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Doğu Asya ve Batı. Avrupa olmak üzere iki yakaya bölünmüş yaklaşık 5300 kilometrekarelik bir alana sahiptir.

Bu köprüler vatandaşların ve ziyaretçilerinin iki yaka arasındaki ulaşımını kolaylaştırıyor.

İstanbul çok çeşitli ulaşım ağlarına sahip olmakla beraber bu ulaşım ağlarının hızlı ve oldukça büyük olması ile vatandaşlarına ve ziyaretçilerine kolaylık sağlıyor.

Ulaşım seçenekleri arasında minibüs, otobüs, metro, metrobüs. tramvay ile birlikte Asya ve Avrupa yakasını birbirine bağlayan vapurları bulabilirsiniz.

Bugün sizlerle şehir içi ulaşımı nasıl sağlayacağımızı öğreneceğiz.

İSTANBUL ULAŞIM KARTI

İstanbul’a geldiğinizde halk arasında “Akbil” olarak da bilinen İstanbul Kart’ı satın almalısınız.

Herhangi bir kişisel belge veya evrak götürmenize gerek kalmadan sadece kartın ücretini ödeyerek. İstanbul Kart’a ulaşabilir. ve şehrin her tarafında mevcut olan kart dolum cihazlarından doldurabilirsiniz. İstanbul’da ulaşım sağlanırken bu ödeme sistemi kullanılmaktadır.

Yaptığınız ilk yolculukta tam ödeme gerçekleştirirsiniz ancak yaptığınız ikinci yolculuk ilk ödemenin yarısı kadardır.

Yarı ödeme yapmak için gereken şartsa birinci. Ve ikinci yolculuk arasında iki saatten fazla olmaması gerekir. Eğer Marmaray veya Metrobüs ulaşım araçlarını kullanıyorsanız yolculuklarınız sonrasında karşınıza bir cihaz daha çıkacak.

Bu cihaz kullandığınız yolculuk kadar ödeme yapmanızı sağlar ve kullanmadığınız yolculuğun iadesini yapar. Metrobüs ve Marmaray ulaşımlarının ücret hesaplama sistemleri diğer ulaşım araçlarına göre farklılık göstermektedir.

Bu ulaşım araçlarının farklı ve sabit durakları vardır bu duraklar arasında gidip gelmektedir. Sadece kullandığınız durak sayısı kadar ödeme yaparsınız.

İSTANBUL ULAŞIM UYGULAMASI (MOBİİETT)

Hangi ulaşım aracına ihtiyacınız olduğunu bulmak için.

İstanbul Belediyesi’nin uygulaması olan. MOBİİETT’yi uygulama mağazalarından indirip kullanabilirsiniz ayrıca uygulama içerisinde durakların isimleri.

ve istediğiniz yere nasıl ulaşabileceğinizi de bulabilirsiniz.

Uygulama içerisinde bulunan yeşil nokta bulunduğunuz konumu gösterir. Ulaşmak istediğiniz yer konusunda arama yapmak istediğinizde mavi kutu içerisinde bulunan kırmızı butona basın. Bu da size ihtiyacınız olan ulaşım ağını. Ne kadar zaman harcamanız gerektiğini ve ne kadar ücret harcamanız gerektiğini gösterecek.

Uygulama dil seçeneği olarak Türkçe kullanmaktadır ancak menü bölümünden dil seçeneği olarak

Arapça’yı da bulmanız mümkündür.

türkiye’de yaşam hakkında daha fazla bilgi edinin.

türkiye’de yaşam hakkında daha fazla video izleyin.

Listeleri Karşılaştır